Metabolizmus alkoholu
Po tom, ako ste vypili alkohol, tento vstupuje do gastro-intestinálneho traktu, rýchlo sa vstrebáva do krvného obehu, ktorý ho transportuje do celého tela a každej bunky. Jeho 90% sa metabolizuje v pečeni – molekuly alkoholu sa metabolizujú prostredníctvom niekoľkých enzýmov, hlavne prostredníctvom alkoholdehydrogenázy (ADH), aldehyddehydrogenázy (ALDH), katalázy a monooxigenázy a prostredníctvom enzymatického systému MEOS. Alkohol sa oxiduje prostredníctvom ADH a mení sa na acetaldehyd (AA), ktorý je extrémne toxický nielen pre pečeň samotnú, ale poškodzuje všetky orgány a bunky v tele. ALDH ho ďalej oxiduje a mení na acetát, ktorý sa konvertuje ďalej.
Pri miernom pití alkoholu, keď pijete pomaly a menšie dávky, alkohol sa metabolizuje s minimálnym negatívnym pôsobením na telo. Oproti tomu, rýchla konzumácia vo veľkých množstvách spôsobuje nahromadenie vysokotoxických metabolitov alkoholu (acetaldehyd, LDL cholesterol, trigliceridy, voľné radikály), ktoré dlhodobým pôsobením vedú k závažným metabolickým poruchám, poškodeniam vnútorných orgánov, a negatívne pôsobia na celkové zdravie. Naviac, ak sa alkohol konzumuje na prázdny žalúdok, tento sa okamžite vstrebáva cez žalúdočnú stenu a okamžite poškodzuje mozog a nervový systém.
Alkohol je najčastejšie vedome požívaný toxín. Hovoríme o intoxikácií organizmu alkoholom. Akýkoľvej proces odbúravaniu toxínov z tela sa považuje za detoxikáciu organizmu.
Pri intoxikácii alkoholom sa telo vychýli z vnútornej rovnováhy, pôsobenie vitamínov, minerálov a dôležitých látok vstupujúcich do bioprocesov sa zablokuje. Preto mnohí zažívajú nepriaznivé účinky alkoholu, známe ako opica, kocovina či hangover – bolesť hlavy, žalúdok na vode, nechutenstvo, napínanie na zvracanie, bolesť očí, malátnosť, zlá koncentrácia ...
Čokolvek čo urýchluje odbúravanie alkoholu z tela posiľňuje detoxikačný proces prirodzený telu a pomáha mu obnoviť vlastnú metabolickú rovnováhu.